Transwestern Seattle’s Virtual Food Drive

Organized by Transwestern Seattle

My Goal
100%

$2,065 of $2,000

Transwesten Seattle is fundraising for Hopelink this Holiday Season!

Since 1971, Hopelink has served homeless and low-income families, children, seniors and people with disabilities in King and Snohomish counties; providing stability and helping people gain the skills and knowledge they need to exit poverty for good.

Hopelink provides a network of critical social services through a number of different programs – including housing, transportation, family development, financial assistance, employment programs, adult education, financial literacy training and five food banks. The agency’s service centers, housing and transportation programs help more than 63,000 people every year.

With service centers in Redmond, Bellevue, Kirkland, Shoreline and Sno-Valley (Carnation), Hopelink is the largest nonprofit organization in the area.



Child eating a peanut butter and jelly sandwich
General Donation
Custom

Enter Donation Amount:

Jar of jelly
Jams and Jellies
2 Jars

Price: $8.00

Variety of granola bars
Granola Bars
60 Bars

Price: $22.00

Boxes of mac n' cheese
Mac and Cheese
20 Boxes

Price: $18.00

Boxes of crunchy raisin bran cereal.
Cereal
5 Boxes

Price: $16.00

Zucchini
Zucchini
12 Count

Price: $18.00

Brussel sprouts
Brussels Sprouts
4 lbs

Price: $11.00

Cucumbers
Cucumber
12 Count

Price: $10.00

A pile of apples.
Apples
10 lbs

Price: $13.00

Jar of spaghetti sauce
Spaghetti Sauce
24 Cans

Price: $26.00

Bottles of vegetable oil
Vegetable Oil
48oz Bottle

Price: $6.00

Cartons of milk
Milk
2 Gallons

Price: $6.00

Package of ground beef
Organic Ground Beef
3 lbs

Price: $10.00

Package of hotdogs
Beef Hot Dogs
2 Packs

Price: $15.00

Sliced lunch meat
Lunch Meat
4 Packs

Price: $15.00

A variety of cans of soup
Hearty Soup
15 Cans

Price: $20.00

Boxes of Ben's Original rice.
Rice
8 Bags

Price: $19.00

Cans of fruit cocktail
Canned Fruit
15 Cans

Price: $12.00

Jars of peanut butter
Peanut Butter
2 Jars

Price: $9.00

Cans of tuna
Canned Tuna
12 Cans

Price: $19.00

Pile of oranges
Oranges
10 lbs

Price: $13.00

Boxes of butter
Butter
4 Sticks

Price: $15.00